Σπουδαίο “διπλό” για τον Αετό Ορφανού με 0-1 κόντρα στον Νέστο  Χρυσούπολης

Ο Αετός Ορφανού κατέκτησε σπουδαίας σημασίας «διπλό», με 0-1,  στο τοπικό ντέρμπι στη Χρυσούπολη με τον τοπικό Νέστο για την 11η και τελευταία του 1ου γύρου του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής αγωνιστική. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 40ο λεπτό ο Γ. Τσαπέγια με πλασέ από την περιοχή. Η ήττα αυτή σηματοδότησε εξελίξεις  καθώς παραιτήθηκε  από το πάγκο του Νέστου ο προπονητής Σάββας Καρυπίδης.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Στο 5ο λεπτό σουτ του Σαββατιανού έπιασε ο Αθανασίου. Στο 9 σουτ του Κοβάτση μπλόκαρε ο Τοπαλίδης. Στο 25 φάουλ του Τσανακτσόγλου, προβολή του Παυλακάκη άουτ. Στο 32 φάουλ του  Τσανακτσόγλου μόλις άουτ. Στο 34 σουτ του Κοβάτση έδιωξε ο Τοπαλίδης. Στο 40 ο Γ. Τσαπέγια με πλασέ από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 47 σουτ του Ελέζη έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασίου. Στο 50 προσπάθεια του Κρολ άουτ. Στο 71 πλασέ του Δούμπλατζη μετά από ωραία προσπάθεια του Δουμάνη, έδιωξε με τα πόδια ο Αθανασίου. Στο 82 σουτ του Μαϊδανού στο οριζόντιο δοκάρι.

**Διαιτητές: Κιγιτζή, Χατζημωϊσιάδης, Κηλικιώτης (ΕΠΣ Ξάνθης)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Νέστος Χρυσούπολης: Αθανασίου, Μπαντάνης (84 Αϊβάζογλου), Φραγκούλης, Παυλακάκης (68 Χούσινετς), Ναουμίδης, Λαδάκης (65 Αρετάς), Μαϊδανός, Παπαδόπουλος, Κρολ, Κοβάτσης, Τσανακτσόγλου (46 Φαμπιόλ).

Αετός Ορφανού: Τοπαλίδης, Παυλίδης, Κάπατζης, Κωνσταντινίδης, Μαυρομάτης, Καραγιαννίδης, Ελέζη (87 Ζαρωτιάδης), Τσαπέγια Φ., Τσαπέγια Γ. (68 Δούμπλατζης), Δουμάνης (78 Σαλπιγγίδης), Σαββατιανός (46 Ευκαρπίδης).