Σκόρπισε χαμόγελα ο ΑΟΚ στο Σιδηρόκαστρο όπου κέρδισε με 6-0!

Ίσως την καλύτερη εμφάνιση μέχρι την επόμενη πραγματοποίησε ο ΑΟΚ στο Σιδηρόκαστρο κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 0-6 σε βαρύ αγωνιστικό χώρο και συνεχή βροχόπτωση. Ο ΑΟΚ παρατάχθηκε με την ίδια ενδεκάδα με το Κόσμιο και μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά. Τα δύο γρήγορα γκολ στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά βοήθησαν στο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να έχει τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μαρκόπουλος αποδεικνύεται λύρα εκατό αφού σε τέσσερις συμμετοχές με την φανέλα του ΑΟΚ έχει πετύχει πέντε τέρματα. Ο Βαλαβανόπουλος με τον Τσούτση κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και να ακολουθούν κατά πόδας τον Δραμινό επιθετικό. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και κλείδωσε το παιχνίδι με το δεύτερο γκολ του Μαρκόπουλου. Στη συνέχεια ο Παύλος Δερμιτζάκης έκανε τις απαραίτητες κινήσεις για να προστατεύσει παίκτες από κάρτες και τραυματισμούς. Ο Γιώργος Γεμιστός έκανε την επανεμφάνισή του δείχνοντας ότι όχι μόνο ξεπέρασε τον τραυματισμό του, αλλά σκοράροντας και το πρώτο τέρμα με την φανέλα του ΑΟΚ. Στο τέλος οι παίκτες πήγαν στους 150 περίπου Καβαλιώτες που έδωσε βροντερό παρόν παρόλο τις άσχημες συνθήκες, ανταποδίδοντας το χειροκρότημα.

Πηγή: ΑΟΚ – Η Ελαφρά Ταξιαρχία του Βορρά

ΤΑ ΓΚΟΛ

Τα γκολ: 9o Μετά από σέντρα του Τσούτση, ο Κώστας Μαρκόπουλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1). 11ο  Μετά σέντρα του Γιατσβίνοβιτς, ο Αλέξανδρος Τσούτσης με κεφαλιά έκανε το 0-2. 65ο Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιατσβίνοβιτς, ο Κώστας Μαρκόπουλος με νέα κεφαλιά έκανε το 0-3. 77ο Ο Γιώργος Γεμιστός ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 0-4. 89ο Μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Κροάτης Σβεν Γιατσβίνοβιτς με σουτ έκανε το 0-5. 90ο + Μετά από ατομική προσπάθεια του Γιατσβίνοβιτς,  ο Νίκος Βαλαβανόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Εθνικός Σιδηροκάστρου: Τσιντσάρης Δ, Τσιντσάρης Ι, Τσιατμάς, Καρυπίδης ,Σαμαράς , Σπανίδης (55ο  Τσεμπερίδης)  ,Τοπάλ (75ο  Παπίτσας), Νικολαίδης ( 46ο Ράτσικας) ,Γεράκης,Μαυρουδής , Γέρμανλης .

Α.Ο.Κ. : Δήμιζας , Ζέρης , Λυμπεράκης , Τουμανίδης , Κασμερίδης ,Γαβριηλίδης (80ο  Θωμαϊδης) ,Βαλαβανόπουλος , Ψάλτης , Τσούτσης  (59ο  Γεμιστός), Γιατσβίνοβτς, Μαρκόπουλος (72ο  Παπαδόπουλος).