Σκάκι- Α’ Εθνική: «3 στα 3» για τον ΣΟ Καβάλας, νικώντας σε μία μέρα δύο ομάδες των Χανίων

Η μέρα της διπλής αγωνιστικής υποχρέωσης επιφύλασσε για τον ΣΟ Καβάλας δύο αναμετρήσεις κόντρα σε ομάδες των Χανίων. Τις κέρδισε και τις δύο. Το πρωί επικράτησε του Κύδωνα με 6,5-3,5 και το απόγευμα έκανε το «3 στα 3» επί της Σκακιστικής Ακαδημίας με 7,5-2,5. Στη βαθμολογία ο κάτοχος του τίτλου μοιράζεται την πρώτη θέση με τον Φυσιολάτρη Νίκαιας, την ΕΣ Θεσσαλονίκης και τον ΟΑ Χανίων, χωρίς βαθμολογικές απώλειες.

Ο ΟΦΣΚ έχασε 7-3 από τον Αργοναύτη Κορινθίας στο πλαίσιο του 2ου γύρου και λίγες ώρες μετά πανηγύρισε την πρώτη του επιτυχία, επί του Συλλόγου Ιωαννιτών Σκακιστών με 8-2. Στη βαθμολογία βρίσκεται στην 29η θέση.

Σε ατομικό επίπεδο ξεχωρίζουν η Ελίζαμπεθ Πάετζ, η Σταυρούλα Τσολακίδου και η Βάλια Αποστολακάκη που έχουν σημειώσει από 3 νίκες σε ισάριθμες παρτίδες.

Να σημειωθεί ότι υπήρξε παρτίδα του 3ου γύρου (Τσιμπίκοβα-Βιντένοβα 0-1 για τον αγώνα ΟΦΗ-ΑΟ Πεύκης) που κράτησε 7,5 ώρες, καθώς ξεκίνησε στις 5.30 το απόγευμα και τέλειωσε στη 1 μετά τα μεσάνυχτα. Ήταν, φυσικά, ο λόγος που καθυστέρησαν να βγουν τα ζευγάρια του 4ου γύρου.

ΣΟ Καβάλας-Κύδων Χανίων 6,5-3,5                 

Ιβάν Σάριτς (2685)-Τόμαζ Βαρακόμσκι (2505) 1-0

Γιάννης Παπαϊωάννου (2645)-Αρκάντιους Λένιαρτ (2489) 1/2-1/2

Αντώνης Παυλίδης (2563)-Τάσος Παυλίδης (2357) 0-1

Χάρης Τσακίρης (2219)-Δημήτρης Μπαλόκας (2258) 1/2-1/2

Ελίζαμπεθ Πάετζ (2472)-Κατερίνα Παυλίδου (2157) 1-0

Σταυρούλα Τσολακίδου (2421)-Εύη Κώτσογλου (1424) 1-0

Ευγενία Τσιβελεκίδου (2007)-Μαριλένα Γιότσα (952) 1-0

Κώστας Αποστολακάκης (2028)-Παύλος Παυλίδης (1954) 1-0

Γιάννης Σταμάτης (1777)-Χρήστος Μπροκαλάκης (1851) 0-1

Δημήτρης Στεφάνου (1824)-Κώστας Στεφάνου (1677) 1/2-1/2

Αργοναύτης Κορινθίας-ΟΦΣ Καβάλας 7-3

Ναζάρ Φιρμάν (2512)-Μπατζάτζ Πρινς (2404) 1-0

Σπύρος Σκέμπρης (2393)-Ηλίας Καζαντζίδης (2185) 1/2-1/2

Κρίστιαν Μάιερ (2377)-Θόδωρος Χρυσομάλλης (2173) 1-0

Κρουμ Γκεοργκίεβ (2325)-Σάββας Μανελίδης (2096) 1-0

Ζωή Ιορδανίδου (2060)-Μαρία Μανελίδου (2078) 1/2-1/2

Ιωάννα Ανθοπούλου (1359)-Αλεξία Μόσχου (1582) 0-1

Ελένη Παπαδοπούλου (830)-Βάλια Αποστολακάκη (1376) 0-1

Κώστας Μιχαηλίδης (2248)-Κώστας Σαμαρίδης (2088) 1-0

Σταύρος Αμπελακιώτης (2086)-Τάσος Κυριακίδης (1352) 1-0

Γιώργος Βλάχος (1334)-Γιώργος Χατζηγαβριήλ (1318) 1-0

2ος γύρος- αποτελέσματα

ΑΟ Πεύκης-Φυσιολάτρης Νίκαιας 2,5-7,5

ΣΟ Καβάλας-Κύδων Χανίων 6,5-3,5

ΠΣ Περιστερίου-ΕΣ Θεσσαλονίκης 1,5-8,5

ΣΑ Χανίων-ΑΟ Τρεις Αστέρες ’89 6-4

Πειραϊκός ΟΣ-ΣΟ Ηρακλείου 4-6

Πανιώνιος-ΟΣ Τριανδρίας 5-5

ΟΑ Χανίων-ΟΦΗ 6-4

Καϊσσα Χανίων-ΣΕ Ηρακλείου Αττικής 2,5-7,5

Ζήνων Γλυφάδας-ΣΟ Θωμάς Γεωργίου 6,5-3,5

ΣΑ Συκεών Νεάπολης-ΛΠ Φλώρινας 6,5-3,5

Πανελλήνιος-ΣΑ Μουδανιών 4-6

Αργοναύτης Κορινθίας-ΟΦΣ Καβάλας 7-3

Ιππότης Ρόδου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-8

ΑΣ Παπάγου-Ποσειδώνας Καλαμάτας 6,5-3,5

ΝΕ Πατρών-ΦΟΝ Ηρακλείου Επικοινωνία 3,5-6,5

ΣΟ Αιγάλεω-Σύλλογος Ιωαννιτών Σκακιστών 5,5-4,5

ΕΣ Ευβοϊκή-ΣΣ Λάρισας 7,5-2,5

ΣΑ Χανίων-ΣΟ Καβάλας 2,5-7,5

Αλμπέρτο Ντέιβιντ (2561)-Ιβάν Σάριτς (2685) 0-1

Νικόλας Θεοδώρου (2513)-Γιάννης Παπαϊωάννου (2645) 1/2-1/2

Σπύρος Ναούμ (2335)-Αντώνης Παυλίδης (2563) 0-1

Αργύρης Παπαδόπουλος (2256)-Γιάννης Παπαδόπουλος (2410) 0-1

Γκαμπριέλα Άντοβα (2284)-Ελίζαμπεθ Πάετζ (2472) 0-1

Ανθή Μαρία Βοζινάκη (1971)-Σταυρούλα Τσολακίδου (2421) 0-1

Ευαγγελία Καραβιτάκη (1723)-Ευγενία Τσιβελεκίδου (2007) 0-1

Βαγγέλης Πατρελάκης (2285)-Δημήτρης Ζησιάδης (2075) 1-0

Νίκος Γεωργακόπουλος (2033)-Γιάννης Σταμάτης (1777) 1-0

Φίλιππος Παρασκάκης (1344)-Δημήτρης Στεφάνου (1824) 0-1

Σύλλογος Ιωαννιτών Σκακιστών-ΟΦΣ Καβάλας 2-8

Σιλβέστερ Μπέντναρεκ (2307)-Μπαγιάι Πρινς (2404) 1-0

Νίκος Τεπελένης (2079)-Ηλίας Καζαντζίδης (2185) 0-1

Αλέξανδρος Γεωργιάδης (1915)-Θόδωρος Χρυσομάλλης (2173) 0-1

Αλέξανδρος Μπενάτσης (1669)-Σάββας Μανελίδης (2096) 0-1

Κατερίνα Προκοπίου (1661)-Μαρία Μανελίδου (2078) 1/2-1/2

Ακυλίνα Γιούτσου (0)-Αλεξία Μόσχου (1582) 0-1

Μιράντα Γιούτσου (1448)-Βάλια Αποστολακάκη (1376) 0-1

Επαμεινώνδας Μπέμπης (1554)-Κώστας Σαμαρίδης (2088) 0-1

Γιώργος Τζαχρήστας (1191)-Τάσος Κυριακίδης (1352) 1/2-1/2

Βασίλης Γιούτσος (1342)-Γιώργος Χατζηγαβριήλ (1318) 0-1

3ος γύρος- αποτελέσματα

ΕΣ Θεσσαλονίκης-ΣΕ Ηρακλείου Αττικής 6,5-3,5

Φυσιολάτρης Νίκαιας-ΣΟ Ηρακλείου 6,5-3,5

ΣΑ Χανίων-ΣΟ Καβάλας 2,5-7,5

ΟΣ Τριανδρίας-ΟΑ Χανίων 4,5-5,5

Ζήνων Γλυφάδας-Πανιώνιος 4,5-5,5

Αργοναύτης Κορινθίας-Πειραϊκός ΟΣ 1,5-8,5

ΟΦΗ-ΑΟ Πεύκης 5-5

ΑΟ Τρεις Αστέρες ’89-ΣΑ Συκεών Νεάπολης 4,5-5,5

Κύδων Χανίων-ΑΣ Παπάγου 5,5-4,5

ΣΑ Μουδανιών-ΕΣ Ευβοϊκή 7-3

ΦΟΝ Ηρακλείου Επικοινωνία-Καϊσσα Χανίων 7,5-2,5

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΣΟ Αιγάλεω 7,5-2,5

ΛΠ Φλώρινας-ΠΣ Περιστερίου 3-7

ΣΟ Θωμάς Γεωργίου-Ποσειδώνας Καλαμάτας 6-4

ΝΕ Πατρών-Ιππότης Ρόδου 4,5-5,5

Σύλλογος Ιωαννιτών Σκακιστών-ΟΦΣ Καβάλας 2-8

ΣΣ Λάρισας-Πανελλήνιος 3-7

 

  Βαθμολογία (3 αγώνες) Βαθμοί Κριτήρια ισοβαθμίας
      1ο 2ο 3ο 4ο
1 ΕΣ Θεσσαλονίκης 6 60,0 22,5 8,00 43,0
2 ΣΟ Καβάλας 6 60,0 21,5 8,00 48,5
3 Φυσιολάτρης Νίκαιας 6 56,0 21,5 8,00 46,0
4 ΟΑ Χανίων 6 34,5 19,5 6,00 42,0
5 Πανιώνιος 5 40,5 16,5 7,00 52,5
6 ΣΟ Ηρακλείου 4 45,0 17,0 10,00 55,5
7 ΣΑ Χανίων 4 45,0 16,0 10,00 53,5
8 Κύδων Χανίων 4 37,0 17,0 8,00 48,0
9 ΣΕ Ηρακλείου Αττικής 4 36,0 17,5 8,00 47,0
10 ΦΟΝ Ηρακλείου Επικοινωνία 4 35,0 18,0 7,00 37,0
11 Πειραϊκός ΟΣ 4 33,0 20,5 6,00 38,0
12 ΣΑ Μουδανιών 4 29,0 15,5 8,00 48,5
13 Εθνικός Αλεξανδρούπολης 4 26,0 18,0 6,00 40,0
14 ΣΑ Συκεών Νεάπολης 4 26,0 14,5 8,00 47,0
15 ΠΣ Περιστερίου 4 16,0 14,5 7,00 45,0
16 ΟΣ Τριανδρίας 3 52,0 18,5 11,00 42,5
17 ΟΦΗ 3 39,0 15,0 9,00 46,0
18 Ζήνων Γλυφάδας 3 35,5 16,0 7,00 42,0
19 ΑΟ Πεύκης 3 30,0 14,5 9,00 50,5
20 ΑΟ Τρεις Αστέρες ’89 2 34,0 14,0 8,00 42,5
21 ΑΣ Παπάγου 2 28,0 13,5 8,00 45,0
22 ΕΣ Ευβοϊκή 2 26,0 14,0 8,00 39,5
23 Πανελλήνιος 2 24,0 13,0 8,00 39,0
24 ΣΟ Αιγάλεω 2 22,0 12,0 7,00 41,5
25 Αργοναύτης Κορινθίας 2 21,0 11,0 10,00 57,0
26 Καϊσσα Χανίων 2 20,0 10,5 8,00 49,5
27 ΣΟ Θωμάς Γεωργίου 2 19,5 14,0 5,00 37,5
28 Ιππότης Ρόδου 2 17,0 12,0 6,00 42,0
29 ΟΦΣ Καβάλας 2 15,0 14,0 5,00 34,0
30 ΛΠ Φλώρινας 1 26,0 11,5 8,00 45,0
31 Ποσειδώνας Καλαμάτας 0 22,0 11,0 6,00 42,0
32 ΝΕ Πατρών 0 22,0 10,0 8,00 50,5
33 Σύλλογος Ιωαννιτών 0 21,0 8,5 8,00 45,5
34 ΣΣ Λάρισας 0 9,0 6,5 5,00 45,5

 

Φωτό: Χάρης Τσιβελεκίδης

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.