Επιτέλους νίκη για τον ΑΟΚ με 5-1 κόντρα στον Εορδαϊκό

Επιτέλους νίκη για τον ΑΟΚ… Συγκεκριμένα την δεύτερή της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής στο “Ανθή Καραγιάννη” η Καβάλα, η οποία έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στον Εορδαϊκό κερδίζοντάς τον με 5-1. Το ενδιαφέρον με αυτή την νίκη, την πρώτη με τον Άγγελο Διγκόζη στην τεχνική ηγεσία,  ήταν το ότι, όπως και στην προηγούμενη νίκη επί της Δόξας Προσκυνητών, η Καβάλα πέτυχε 5 γκολ, με τον Μάρκο Παβίσεβιτς να πετυχαίνει τα 3 από αυτά! Η νίκη αυτή ήρθε μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση των παικτών της Καβάλας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος πέρα από την φάση του γκολ με το οποίο μείωσε σε 3-1 και κάποιες φάσεις που δημιούργησε στα επόμενα λεπτά δεν έδειξε ότι θα μπορούσε να αποτελέσει σοβαρό εμπόδιο για τους γηπεδούχους.

Πλέον το συγκρότημα του Άγγελου Διγκόζη ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, μετά και από τα αποτελέσματα ορισμένων εκ των υπόλοιπων διεκδικητών της ανόδου στην Football League. Και συγκεκριμένα  την “λευκή ισοπαλία” της Δόξας Δράμας με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου και το 1-1 του Νέστου Χρυσούπολης με τον ΑΟ Καρδίας. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ξεχάσουμε τα στραβοπατήματα και τις εμφανίσεις των προηγούμενων αγωνιστικών, αλλά ούτε και τα λάθη κατά την περίοδο της προετοιμασίας και του σχεδιασμού της ομάδας στα οποία αναφέρθηκε στις δηλώσεις του ο κ. Διγκόζης. Ωστόσο οφείλουμε να διατηρούμε την αισιοδοξία μας και την ελπίδα ότι η εικόνα του βαθμολογικού πίνακα  με την Καβάλα να βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, 7 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο  Δόξα Δράμας θα αλλάξει στο επόμενο χρονικό διάστημα, μιας και όπως ανέφερε ο κ. Διγκόζης στην συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα με τον Εορδαϊκό “όλες οι ομάδες θα κάνουν στραβοπατήματα μέσα στην χρονιά”.

ΤΟ ΣΚΟΡ

Για την ιστορία, το σκορ για την Καβάλα άνοιξε ο Παβίσεβιτς στο 5′, με κοντινό πλασέ έπειτα από σέντρα του Παππά, ο οποίος 2 λεπτά αργότερα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Περπερίδη αλλά αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Οι 2 παίκτες συνδυάστηκαν και στην φάση του δεύτερου γκολ, στο 25′, με τον Παππά να σεντράρει από τα δεξιά και τον Παβίσεβιτς να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Εορδαϊκού, ενώ το 3-0 σημείωσε στο 35′ ο Μπλιός, μετά από σέντρα του Κυριακίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα ξεκίνησε νωθρά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 52′ ο Τάμπα με ένα πολύ εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στο Γ της εστίας του Αθανασίου (που βρέθηκε εκτός θέσης) και οι παίκτες του Εορδαϊκού αναθάρρησαν και προσπάθησαν να πιέσουν ακόμα περισσότερο. Ωστόσο στο 65′ αποβλήθηκε ο Δινοβίτσης -για διαμαρτυρία- και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τον αγώνα με 10 παίκτες. Στο 85′ ο Πτηνόπουλος μπήκε από αριστερά στην μεγάλη περιοχή και ανατράπηκε από τον Λιάπτση. Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Ζλατκόφσκι ευστόχησε από την άσπρη βούλα γράφοντας το 4-1. Το σκορ έκλεισε ο Παβίσεβιτς στο 88′, με κοντινό σουτ έπειτα από σέντρα του Μπαντάνη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καβάλα: Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Γιαλούσης, Τουμανίδης, Λαδάκης, Παππάς (53` Δέντσας), Μπάτζιος, Παβίσεβιτς, Μπλιός (70` Ζλατκόφσκι), Μπρατσιάνι (76` Πτηνόπουλος)

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Δινοβίτσης, Νικολαϊδης, Σαββίδης, Μπίκος (81` Λιάπτσης), Μπαλίτσας (88` Μυροφορίδης), Βλαδίκας, Τσιχράτζε (46` Καλογιαννίδης), Ιβιτς, Τάμπα, Εντσο.