Ακόμα μια ήττα για την  Ένωση Καλαθοσφαίρισης  Καβάλας με 61-59 απο τον Αμύντα….

Κάνοντας το “ντεμπούτο” του ως πρώτος προπονητής ο Νίκος Πενταζίδης είδε μια ακόμα  ήττα της ομάδας του. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε κυριολεκτικά στον Αμύντα, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 31-18. Ωστόσο στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Καβάλας “αφυπνίστηκαν” και με ένα σερί 0-15 κατάφεραν να προηγηθούν με 31-33! Οι γηπεδούχοι συνήλθαν και με 7 συνεχόμενους πόντους έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 38-33, και η 4η περίοδος εξελίχτηκε σε θρίλερ – με τη «ρουλέτα» των βολών να βγάζει νικητή τον γηπεδούχο. Στο ερχόμενο παιχνίδι, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” η Καβάλα θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Παγκρατίου.

Δεκάλεπτα: 15-6, 31-18, 38-33, 61-59.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 18 (1), Αγγελόπουλος 6, Τοπάλι 2, Διαμαντόπουλος 2, Κουκουνιάς, Βαρδιάνος 15 (4), Μανσαράι, Δορκοφίκης 8, Παπαδούλης, Μπάρμπας 2, Βογιατζής 6, Καμπούρης 2.

Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 18 (2), Κελαϊδής 13 (3), Μάζουρτσακ 5, Σαββίδης, Μανάκας, Κυριακού 3 (1), Κουμλέλης 9, Γκέλιος 4, Μούκας 3 (1), Αναστασάκης, Ντιαλό, Σκλήβας 4.