Πολύτιμη νίκη με “μισό καλάθι” για τη Καβάλα BC με 63-62 επί της Γέφυρας

Μια  πολύτιμη νίκη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου που μας πέρασε, στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας, η ομάδα μπάσκετ της Ένωσης. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη επικράτησε με 63-62 της Γέφυρας. Οι δύο ομάδες βάδιζαν στην ουσία μαζί στο παιχνίδι, με τη Γέφυρα να παίρνει προβάδισμα με18-28 στα μέσα του 2ου 10λεπτου και την Καβάλα να επιστρέφει και στα μέσα του 2ου 10λεπτου να βγαίνει μπροστά  με 42-37.. Στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Καβάλα ήταν μπροστά με 63-59, αλλά ένα τρίποντο του Αποστολίδη έβαλε τη Γέφυρα και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

ΣΤΟ ΣΟΥΤ

Η νίκη κρίθηκε στο τελευταίο σουτ των φιλοξενούμενων, όπου η Καβάλα είχε την κατοχή της μπάλας στα 8.4 δεύτερα αλλά έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας κι ενώ το σκορ ήταν 63-62. Έτσι η Γέφυρα είχε 7.7 δευτερόλεπτα στη διάθεση της για να πάρει τη νίκη αλλά το σουτ 3 πόντων ήταν άστοχο. Την ερχόμενη Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019,  η Καβάλα θα δώσει ένα παιχνίδι “κλειδί” για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, εκτός έδρας με αντίπαλο τη Δόξα Λευκάδας.