Μεγάλη νίκη του ΓΣ Ελευθερούπολης στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, νίκησε τον Αμύντα με 58-71…

Μεγάλη νίκη του ΓΣ Ελευθερούπολης στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού νίκησε τον Αμύντα με 58-71 στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, για την εξ αναβολής 4η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Το παιχνίδι ξεκίνησε με Την ομάδα της Ελευθερούπολης να ανοίγει το σκορ και να προηγείτο με 0-7 (3’). Ζούπας και Κομποδιέτας πλησίασαν στον πόντο μετά τα μισά της περιόδου (12-13, 7’), όμως, ένα σερί του ΓΣΕ του έδωσε το +7 (15-22) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια ως το ημίχρονο, με τον Αμύντα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με διψήφιο αριθμό (28-40, 20’). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του ΓΣΕ εμφανίστηκαν ακόμη πιο επιθετικοί, πετυχαίνοντας 24 πόντους στην τρίτη περίοδο. Στην τελευταία περίοδο ο Αμύντας πέτυχε περισσότερους από τους διπλάσιους πόντους από τους αντιπάλους του, ωστόσο, η έκβαση του ματς είχε ουσιαστικά κριθεί.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 14 (6/14 διπ., 7 ασίστ), Κάπρης 5 (1/4 τριπ.), Σιούντρης 6 (2/4 τριπ.), Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 4, Κομποδιέτας 8 (2/4 τριπ.), Γκαβανόπουλος, Χάλαρης 8 (4/5 διπ., 8 ριμπ), Φακοπουλίδης 6 (1/1 τριπ.), Κωνσταντακόπουλος 5 (1/1 τριπ.), Μέλιος.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 5 (1/3 τριπ., 5 ασίστ), Γοργόνης 8 (2/3 τριπ.), Τσούτσος, Γκέλιος 8 (1/2 τριπ., 5 ριμπ.), Μοτσενίγος 10 (1/4 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ, 4 κλεψ.), Σταμπουλής 12 (4/6 διπ., 6 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Καμπουρίδης 12 (4/4 διπ.), Μπένας 14 (6/7 διπ., 4 ριμπ.), Δεληγεώργης 2 (8 ριμπ.)