Μεγάλη νίκη του ΑΟΚ στη Καλαμάτα με 1-0

Με πολύ όμορφο σουτ του Μαϊδανού στο 50ο λεπτό της συνάντησης ο ΑΟ Καβάλα πέρασε με 0-1 από την Καλαμάτα και συνεχίζει την πορεία του στο πρωτάθλημα της Football League. Νωρίτερα, στο 47ο λεπτό, ο Μαρκόπουλος σημάδεψε το δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ορφανίδη. Το πρώτο ημίχρονο της συνάντησης δεν είχε πολλές φάσεις. Στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, όμως η Καβάλα μπήκε καλύτερα, είχε ένα δοκάρι, είχε το γκολ και γενικά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Κινδύνεψε στο τέλος από τον Νατσιόπουλου όμως ο Δήμιζας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 1ο μέρος, η Καλαμάτα απείλησε με ένα αδύναμο σουτ του Αλεξόπουλου στο 23’, ενώ στο 36’ σουτ του Ορφανίδη κόπηκε σωτήρια από τον Τρυποτσέρη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό σουτ του Γαβριηλίδη έφυγε κόρνερ. Στην επανάληψη η Καβάλα μπήκε πολύ δυνατά και αφού απείλησε με την κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι στο 47’ από τον Μαρκόπουλο, ήρθε το γκολ στο 48’ μ’ ένα πολύ ωραίο συνδυασμό και σέντρα από τα αριστερά του Ορφανίδη, με το Μαϊδανό με δυνατό σουτ να κερδίζει τον Στεφανάκο και να κάνει το 0-1.Στη συνέχεια η Καλαμάτα πίεζε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και η μόνη ευκαιρία που καταγράφηκε ήταν το απ’ ευθείας φάουλ του Νατσιόπουλου στο 87’ που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δήμιζας.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Ο προπονητής της Καβάλας μετά τον αγώνα ,και  αφού ευχαρίστησε την ΠΑΕ Καλαμάτα για τη φιλοξενία της αποστολής, δήλωσε τα εξής:  «Ξέραμε ότι ο αντίπαλος είχε πίεση και άγχος για τη νίκη και αυτό προσπαθήσαμε να το εκμεταλλευτούμε. Στόχος μας ήταν η νίκη για να σκαρφαλώσουμε στη βαθμολογία και να ελπίζουμε σε κάτι καλό εφ’ όσον υπάρχουν ακόμα οι μαθηματικές ελπίδες. Στο 1ο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με εμάς να μην δείχνουμε καλό πρόσωπο, λόγω των αβίαστων λαθών που έκαναν οι παίκτες. Στο 2ο μέρος ήμασταν πολύ καλοί. Είχαμε ένα δοκάρι, σημειώσαμε γκολ και στη συνέχεια προσαρμοστήκαμε επιτυχημένα στις αλλαγές του σχηματισμού της Καλαμάτας πολύ επιτυχημένα. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Θεωρώ ότι βάση της απόδοσης της ομάδας, βαθμολογικά δεν έχουμε πάρει αυτό που μας αναλογεί, ειδικά στους εκτός έδρας αγώνες. Κρατάμε το γεγονός ότι έχουμε την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία και προσπαθούμε ιδιαίτερα στην επίθεση. Εύχομαι στην ομάδα της Καλαμάτας, που παίζει εδώ και πολύ καιρό με πίεση και άγχος  να πετύχει τον στόχο της παραμονής».

Από την μεριά του ο προπονητής της Καλαμάτας είπε τα εξής: «Το αποτέλεσμα ήταν άσχημο για εμάς. Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να χάσουμε, ούτε βέβαια να κερδίσουμε! Το παιχνίδι απ’ την αρχή ήταν «κλειστό» και θα κέρδιζε αυτός που θα έκανε πρώτος γκολ. Εμείς είχαμε την ατυχία με το ένα και μοναδικό σουτ της Καβάλας να κάνει το γκολ και να χάσουμε το παιχνίδι. Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ θα πρέπει να πούμε ότι είχαμε 6 βασικές απουσίες. Επίσης είχαμε και ένα διαιτητή «να τον πιείς στο ποτήρι»! Τέτοιο πράγμα δεν το έχω συναντήσει τόσα χρόνια στο ποδόσφαιρο. Για να πάρουμε φάουλ έπρεπε να «τρέξει αίμα». Έχουμε ακόμα 5 παιχνίδια και θα παλέψουμε μέχρι το τέλος. Στο σημερινό παιχνίδι είχαμε περισσότερο άγχος και από τον αγώνα της Τρίγλιας. Απόδειξη αυτού, ότι παίξαμε καλύτερα όταν δεχτήκαμε το γκολ. Η Καβάλα έπαιξε το παιχνίδι της και καλά έκανε. Ελπίζουμε ότι στη συνέχεια παίζει στη συνέχεια με κάποιες ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο με εμάς, να παίξει έτσι όπως έπαιξε σήμερα. Εγώ δεν έχω λόγους να αμφιβάλω γι’ αυτό, αλλά απλά κάνω μια επισήμανση για να το… θυμόμαστε»!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλαμάτα: Στεφανάκος,  Τόλι, Κωνσταντινόπουλος,  Γκιοατά,  Τριποτσέρης,  Ζαχαρόπουλος, Τριανταφυλλάκης (77 Πανάγου), Αλεξόπουλος,  Ιντρίσι (29λτ Πετσίτης, 59 Τιάγκο), Οσμάναγκιτς, Νατσιόπουλος.

Καβάλα: Δήμιζας, Λ. Ορφανίδης (82 Αρναούτογλου), Μαϊδανός, Κουτσούμπας, Στίκας, Κέρθι, Γαβριηλίδης, Π. Ορφανίδης, Καθάριος (64 Παπαδόπουλος Β.), Σκαθαρούδης (77 Παπαστεριανός), Μαρκόπουλος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αιγάλεω – Τρίκαλα 1-0 (61′ Φαρινόλα)

Θεσπρωτός – Βέροια 2-4 (42′-45′ πεν Κολλάς / 3′ Πασάς, 11′ Πόζογλου πεν, 72′ Μπλέτσας, 90+ Σιμόνι)

Καλαμάτα – Καβάλα 0-1 (48′ Μαϊδανός)

Διαγόρας Ρόδου-Ιωνικός 1-0 (61′ Πατσαρούχας)

Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-1 (90+4′ Τσιάρας / 8′ Ροχάνο πεν)

ΟΦ Ιεράπετρας-Ασπρόπυργος 1-0 (71′ Κατσικοκέρης)

Τρίγλια-Ιάλυσος 0-2 (79′ Πετράκης, 90′ Ρεκλείτης πεν).