Καβάλα-Καλαμάτα 2-1 και το απίστευτο νικητήριο ψαλιδάκι του Κώστα Μαρκόπουλου στο 88ο λεπτό…..

Ο ΑΟ Καβάλα πέτυχε σπουδαία νίκη, με 2-1, για την 8η αγωνιστική της FOOTBALL LEAGUE  επί της Καλαμάτας στο «Ανθή Καραγιάννη». Ίσως ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουμε δει εδώ και χρόνια στα ελληνικά γήπεδα πέτυχε ο Κώστας Μαρκόπουλος , με καταπληκτική εκτέλεση με «ψαλιδάκι» στο 88′, ολοκληρώνοντας έτσι η Καβάλα , με τον πιο επικό τρόπο, την σούπερ-ανατροπή της κόντρα στην Καλαμάτα.

ΨΑΛΙΔΑΚΙ

Ο 27χρονος φορ των «αργοναυτών», στα 88 λεπτά και το σκορ στο 1-1 από το 80′ όποτε και ισοφάρισε η ομάδα του, κατάφερε να την «λυτρώσει» και ταυτόχρονα να αφήσει… άλαλους όλους όσοι παρακαλούθησαν το ματς είτε στο «Ανθή Καραγιάννη» είτε από τις τηλεοράσεις τους. Το αποτέλεσμα ήταν με μία άψογη εκτέλεση η μπάλα να καταλήξει στο πλαϊνό δίχτυ του γκολκίπερ της «Μαύρης Θύελλας» αφήνοντας τον κυριολεκτικά άναυδο και… ξεραίνοντας τους φιλοξενούμενους με ένα μυθικό νικητήριο ψαλιδάκι που μπαίνει χωρίς αμφιβολία στο φιλμ των καλύτερων γκολ που έχουμε δει και θα δούμε στα ελληνικά γήπεδα τη φετινή σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Καλαμάτα προηγήθηκε στο 23΄ με τον συνήθη ύποπτο Αλεξόπουλο, ενώ οι συνθήκες γι’ αυτή έγιναν πιο ιδανικές στο 41′ όταν ο Παπαστεριανός της Καβάλας αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Στις αρχές του β΄ ημιχρόνου η Καβάλα έδειχνε να έχει συμφιλιωθεί με την ήττα της και η Καλαμάτα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αυτό μάλλον υπνώτισε την ομάδα του Βασίλη Βούζα και κυρίως τον προπονητή της, που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της. Οι Καβάλα στο τελευταίο 15λεπτο ανέβηκε ψηλά και πίεσε την Καλαμάτα, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 79΄ με τον Παπαδόπουλο, ενώ στο 88′ έκανε την ανατροπή με υπέροχο γκολ του Μαρκόπουλου. Ανησυχία και για τον Κουιρουκίδη που τραυματίστηκε στο 73′ και χρειάστηκε να μεταβεί στο νοσοκομείο. Εντύπωση επίσης προκάλεσε η… αλλαγή του κορυφαίου της παίκτη  Αλεξόπουλου και ενώ ήθελε γκολ, στο 84′ από τον Βούζα, ο οποίος θυμίζουμε πέταξε εκτός 18κτάδας  πριν το ματς τον ακριβοπληρωμένο Ράκιτς, χωρίς κανένα λόγο.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ

Κίτρινη κάρτα είδαν οι Αρναούτογλου (33′), Παπαστεριανός (33′), Βοσνιακ (40′), Γαβριηλίδης (61′), Παπαδόπουλος (68′) για την Καβάλα και Ιντζίδης (70′) για την Καλαμάτα.

Αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Παπαστεριανός (41′) της Καβάλας, μια αποβολή πάντως παντελώς άδικη για τους γηπεδούχους και όμως η φοβική και αμυντικογενή  Μαύρη Θύελλα κατάφερε να χάσει στο τέλος τον αγώνα…

Γκολ: 23′ Αλεξόπουλος (Καλαμάτα), 79′ Παπαδόπουλος (Καβάλα), 88΄ Μαρκόπουλος (Καβάλα)

Διαιτητής ήταν ο κ. Τσοπουλίδης (Ξάνθης) με βοηθούς τους Κηλικιώτη (Ξάνθης), Γκιόση (Θράκης). Τρομερά παράπονα έχει από αυτόν φυσικά η Καβάλα…

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΒΑΛΑ (Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης (80΄ Καθάριος), Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ (65΄ Μαρκόπουλος), Ορφανίδης (46΄ Στίκας), Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος, Χαντί.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βούζας): Στεφανάκος, Τσουβαλτζίδης (67′ Γκελγκέρια), Κωνσταντινόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης, Μπάμπης, Ζαχαρόπουλος, Καζβιρόπουλος, Βουκμίροβιτς, Κουιρουκίδης (73′ λ.τρ. Οσμάνατζιτς), Αλεξόπουλος (84΄ Τζόκιτς).