Ασπίδα Ξάνθης-Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας  68-74

Τέλος στην αρνητική παράδοση που θέλει τις ομάδες του νομού Καβάλας να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από το Εύμοιρο, έβαλε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας. Κέρδισε 68-74 την Ασπίδα Ξάνθης και διεύρυνε το σερί της φτάνοντας τις 7 συνεχόμενες νίκες.

Είναι η πρώτη φορά σε επίπεδο εθνικών κατηγοριών, από το 2013, που ένας εκπρόσωπος του καβαλιώτικου μπάσκετ νικάει στο «Χ. Χριστοδούλου». Ότι δεν κατάφεραν ο ΓΣ Ελευθερούπολης και η Αγία Βαρβάρα το πέτυχε η Ένωση  που προχωράει ακάθεκτη και σε 5 μέρες θα συμπληρώσει 2 μήνες αήττητη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Για να φτάσει στην 7η νίκη της γινόταν όλο και καλύτερη από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο. Στο 1ο έχανε με διαφορά 5 πόντων. Όταν τέλειωσε το ημίχρονο είχε ισοφαρίσει. Στο 3ο πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 14 πόντους. Στο 4ο άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων που μπήκαν αποφασισμένοι (54-62, 32’) και κράτησε το προβάδισμα μέχρι τη λήξη.

Πόντοι ομάδος: Ερεβμπεναζιε 17,Μιχαλογλου 22,Ταγαρης 8,Αθανασιαδης 5,Πλιουκας 7,Καπινιαρης 2

Δεκάλεπτα: 25-20, 36-36, 44-58, 68-74