Αρκαδικός – Καβάλα 74-58

Άλλη μια ήττα για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης  Καβάλας, αυτή τη φορά από τον Αρκαδικό με σκορ 74-58. Ο Αρκαδικός εμφανίστηκε πολύ καλύτερος και πέτυχε στο φινάλε μια σημαντική νίκη καθώς κάλυψαν και τη διαφορά των 5 πόντων από την ήττα του πρώτου γύρου. Οι Αρκάδες στο πρώτο μισό του παιχνιδιού έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση προσφέροντας παράλληλα εκπληκτικό θέαμα στους 500 φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Τρίπολης. Στο δεύτερο μισό όμως οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου άφησαν στα αποδυτήρια την ενέργεια και το πάθος τους και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στην ανατροπή χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

1ο Δεκάλεπτο

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου πραγματοποίησε το καλύτερο δεκάλεπτο της χρονιάς σε άμυνα και επίθεση βραχυκυκλώνοντας την Καβάλα . O Αρκαδικός δέχτηκε μονοψήφιο αριθμό πόντων και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 24-9

2ο Δεκάλεπτο

Η Καβάλα δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και ο Αρκαδικός συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο  βρίσκοντας πόντους από όλους τους παίκτες του . Ο Αρκαδικός έφτασε τους 50 πόντους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 50-23

3ο Δεκάλεπτο

Η επανάληψη ξεκίνησε ακριβώς αντίστροφα από το ξεκίνημα για τον Αρκαδικό , η ομάδα της Καβάλας πίεσαν τον Αρκαδικό που επαναπαύτηκε στη μεγάλη διαφορά και ψαλίδιζαν σιγά- σιγά τη διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο με 63-42.

4ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Καβάλα ήταν πολύ δυνατή  και μέσα σε 60 έκανε ένα σερί 0-6 και μείωσε τη διάφορα στους 15 πόντους 63-48.  5 λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους 67-57 .Οι κυανόλευκοι έδειξαν την κατάλληλη ψυχραιμία, δεν αγχώθηκαν και κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κερδίζοντας με 74-58.